Головна » Музейне коло » Цінівський народний історико-краєзнавчий музей

Цінівський народний історико-краєзнавчий музей

Цінівський історико-краєзнавчий музей – один з найбільших за кількістю пам’яток культури і побуту Бойківщини, заснований в 1976 році. Він знаходиться в старовинному будівлі Цінівської школи, який колись називали Білою школою, оскільки ця будівля милувала і захоплювала всіх своїм білим кольором. Школа збудована громадою села в 1910 році. А кошти для будівництва виділила фірма «Глезінгер», як компенсацію селянам за землю, яку вони віддали для прокладання залізничної дороги (так званої вузькоколійки) в гори.

У п’яти залах музею зібрано понад п’ять тисяч пам’яток матеріальної та духовної культури. Це документи історії та археології, нумізматичні колекції, предмети ремесла і побуту. Музею присвоєно звання народний. Експозиція музею розміщена в п’яти залах, кожний з яких тематично оформлений.

В першому залі представлені предмети, ілюстративні матеріали, що знайомлять відвідувачів з історією земель Рожнятівщини з II століття до нашої ери по III століття нашої ери. На вітринах — глиняний посуд, кам’яні сокири, шкребачки, ножі. Про історію краю яскраво розповідають розділи «Київська Русь», «Галицько-Волинське князівство», «Край під гнітом шляхетської Польщі». Тут же представлено інтер’єр бойківської хати.

Другий зал містить матеріали, що розповідають про першу світову війну, яка чорною смугою пройшла і через територію нашого району, про січових стрільців та утворення ЗУНР. Один з розділів цього залу розповідає про розвиток промисловості і сільського господарства в селі і районі в умовах шляхетської Польщі і Австрії. Є цікаві відомості про майстрів-умільців. Цінівські майстри збудували в Галичині близько 100 дерев’яних церков.  Під їхнім керівництвом було перенесено з села Кривки до Львова пам’ятку народної архітектури – церкву, яка знаходиться зараз в експозиції музею «Шевченківський гай».В 1745 році будівничі села звели церкву Святого Михайла у рідній Ціневі.Великий інтерес у відвідувачів викликає колекція фотографій 20—30-х років.

Матеріали та фотографії третього залу відтворюють документальну розповідь про відвагу і героїзм жителів Ценяви в роки другої світової війни.

 

В центрі уваги відвідувачів четвертого залу — сувеніри, подарунки музею з Канади, США, В’єтнаму, Угорщини, Чехословаччини та інших країн. Заключний розділ експозиції розповідає про діяльність первинної організації товариства «Україна», про культурні зв’язки з українцями за кордоном.

П’ятий зал — це зал фауни і флори краю. В залі представлені чучела тварин і птахів, фотографії про красу природи карпатського краю.

 

Музей знаходиться за адресою:

Рожнятівський район, с. Цінева.

Контактна особа Якимович Галина Василівна. Тел. моб.: 0976817513