Болото Мшана

Гідрологічна памятка природи загальнодержавного значення. Площа6 га. Рідкісне для Карпат болото з покладами торфу, наявні цінні види травянистих рослин: росичка кругло листа, журавлина болотна.

Рідкісне гірське болото, яке знаходиться на території Осмолодського держлісгоспу (Мшанське лісництво), на лівобережній терасі р. Молода, нижче від гирла р.Мшани на висоті 763-773 мн.р.м.

Болото має овальну форму, класифікується як оліготрофне. З усіх боків оточене ялиновим лісом з домішкою сосни. На самому болоті деревний ярус розріджений і пригнічений, його утворюють ялина Європейська та сосна звичайна висотсю від 1 до4 м. Поодиноко зустрічається сосна гірська висотою до1 м.

Болото заросле чагарниково-сфагновими угрупованнями. Домінуючими є чорниця, лохина та водянка чорна, з трав’янистих рослин переважає пухівка піхвова. Рідше зустрічаються журавлина болотна та журавлина дрібноплідна, росичка круглолиста. В моховому покриві переважає сфагн бурий з домішкою сфагна магеланського. Осокові угруповання розміщені по краю болота смугою шириною до5 м. В їх складі зустрічається осока малоквіткова, занесена до Червоної книги України.

Територія, що охороняється, досить цікава у фауністичному відношенні. На квітучих чагарниках водянки чорної та лохини відмічені три види джмелів та метелики чорнушки ефіопки. Цей вид метеликів відноситься до роду чорнушки, який є реліктом льодовикового періоду. На прилеглих ділянках ялинового лісу зрідка зустрічається тритон карпатський, занесений до Червоної книги України. Більш різномантною є фауна узлісся, де зустрічаються різні види жуків-турунів.