«Ландшафтним заказником «Ґрофа» – багатоденний маршрут
Автори маршруту Василь Гутиряк – гірський гід, фундація «Карпатські стежки» та Оленка Гринчишин , фундація «Карпатські стежки»
с. Осмолода – полонина Плісце – г. Ґрофа (1748 м) – г. Паренки (1736 м) - г. Мала Попадя (1598 м) – г. Попадя (1740 м)- г. Коретвина (1671м)- траверс г. Петрос (1702 м) – р. Петрос – Різарня – с. Осмолода
Довжина маршруту: 39 км
Тривалість: 3 — 4дні
Сезонність: травень – жовтень
День 1. с. Осмолода - полонина Плісце – г. Ґрофа. Відстань -12 км, час ходи – 5 год.
Початок маршруту – у колишньому селищі лісорубів та вузловій станції вузькоколійної залізниці, а нині – гостинному с. Осмолода, що активно розвивається у сфері зеленого туризму й приймає туристів не лише з України, але й з-за кордону.
Переходимо міст через р. Молоду, милуємося однойменною горою, фотографуємо цю красу на згадку і стартуємо. Не завадить ознайомитися з інформаційними щитами про маршрути – знадобиться планувати наступні виходи. Маркування нашого маршруту – зелене. Біля так званого «трикутника» – упорядкованого місця відпочинку – звертаємо направо та 2 км ідемо до місточка через потік Котелець. Тут дороговказ спрямує Вас наліво. Будьте уважні, не йдіть на підйом у ліс, візьміть лівішу дорогу!
На нас чекають 5 км дороги вздовж Котельця. Зліва – дві потужні гори Малий та Великий Канусяки, справа – гори Кінь Ґрофецький та Ґрофа. Шлях пролягає повз ліс, вирубки, будуть невеличкі переправи. Необхідно бути уважними на другій переправі, оскільки в цьому місці є бічне відгалуження дороги під г. Кінь Ґрофецький. Бічний потічок тут зруйнував місток, а Котелець щораз більше захоплює місця для течії. Слід триматися дороги, яка закінчиться на сьомому кілометрі шляху невеличкою галявинкою. Тут можна перепочити та освіжитися в струменях згадуваного потічка, пройшовши кілька метрів ліворуч.
Відразу після цього вже стежиною доходимо до місця доволі частого сходження лавин із Ґрофи. Масштаби наслідків уражають – моторошно навіть уявити цю стихію, яка ламає й зносить дерева, перекидаючи їх на протилежний схил. Стежка в лавинному жолобі прочищена, але обережність у проходженні цієї ділянки не завадить.
Коли перейдете першу кладочку, залшиться приблизно кілометр вузенькою стежкою на схилі до другої кладки й початку підйому на полонину Плісце. У цьому місці встановлено таблицю з попередженням про вхід на територію ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Ґрофа», а позаду є хрест на вшанування пам’яті тих, хто боровся за волю України.
Подолавши шістсотметровий підйом серпантинами, виходимо на продовгувату галявинку, наверху якої побачите туристичний притулок з однойменною назвою полонини – «Плісце». Від с.Осмолода пройдено близько 9,5 км.
Від будиночку приблизно 1,5 км до вершини г. Ґрофа. Підйом може забрати біля 40 – 50 хв.
День 2. Полонина Плісце – г.Паренки – г. Мала Попадя – г.Попадя – сідловина між Попадею та Коретвиною. Відстань – 9 км, час – 5-6 год.
Перед тим як вирушити в дорогу, наберіть достатньо води. Від прихистку до початку підйому на г.Паренки рухаємося за чорним маркуванням, перетинаючи дуже гарну полонинку. Заходимо в ліс і потихеньку починаємо підніматися, перейшовши вже на червоний маркований маршрут – Східно-Карпатський туристичний шлях, який супроводжуватиме подальшу мандрівку. Спочатку підйом пологий, але стає дедалі крутішим і може забрати до години часу. Чим вище піднімаємося, тим цікавіше спостерігати за горами – вони ніби «виростають»! Красивою й виразною стає Ґрофа, можна роздивитися Плісце й сусідню полонину, чітко видніється щойно пройдена прорізана у жерепі (альпійській сосні) стежка.
Гора Паренки – розлога, ніби з двома вершинками. Мальовничими і близькими з Паренок стають гори «закарпатського» боку – Стримба, Кам’янка, Неґровець. Тут можемо добре розгледіти весь перебіг планованого маршруту -від Малої Попаді через Попадю та Коретвину аж до спуску на Довгу Поляну. Після перепочинку продовжуємо шлях – за орієнтири слугуватимуть невеличкі кам’яні тури з проставленим на них маркуванням. Далі чищеною в жерепістежиною спускаємося в сідловину під Малою Попадею. Сюди від полонини Плісце близько 5км та близько 2,5 год. ходи. Якщо треба, тут можна розбити табір – дуже затишне місце для відпочинку. До води досить далеко – 900 м з перепадом висоти. Але спуск прочищено й промарковано.
Попереду підйом на Малу Попадю. Вона зовсім близько: стрімкий набір висоти – і Ви вже на вершині! Між Малою Попадею й Попадею близько 2 км. Цю відстань подолати доволі легко – надто красиві краєвиди навколо. Та ще й з наближенням до старого польсько-чеського кордону ніби відчуваєш дихання історії. Цекоти (кам’яні розсипи) вибудовуються в укріплення, а на Попаді – залишки оборонних споруд. Тут є й прикордонний стовпчик з номером один! Від нього стрімким спуском на південний захід можна вийти до відомого всім оз.Синевир (близько 25 км). Від Осмолоди з відвідуванням Ґрофи пройдено вже більше 20 км, приблизно стільки ж забере подальший шлях.
Далі пройдемо частину шляху за прикордонними стовпчиками. Спускаємося цекотами та стежиною в жерепі до сідловини між Попадею та Коретвиною. У самій сідловині є невеличка галявинка з місцем для вогнища, де можна поставити кілька наметів. Біля стовпчика з дороговказами ліворуч стежка до води (800 м), праворуч – синій маркований маршрут до с.Усть-Чорної (35 км). У цьому ж напрямку, біля заходу до лісу, є виположування, де можна розмістити 2-3 невеликі намети. Але якщо група мандрівників велика, то краще спуститися за синім маршрутом півтора кілометри й улаштувати свій табір біля стовпчика 62/11.
День 3. г.Коретвина – траверс г.Петрос – р.Петрос – Різарня с.Осмолода. Відстань -18 км, час ходи - 7год.
Від сідловини є пологий підйом чищеною в жерепі стежиною на г.Коретвину і траверс г.Петрос. На цьому відрізку, озирнувшись, скористайтеся нагодою побачити майже весь пройдений раніше шлях. Удалині побачите стрімку Ґрофу, масивні Паренки й кам’янисту Попадю. Після цих захоплюючих краєвидів доведеться спускатись униз, і подальший шлях пролягатиме лісовою стежкою відрогу Петросу. Уже підходячи до річки, біля огородженого старого лісового розсадника, з дороги варто повернути праворуч, щоб не долати потік Згонилів убрід. Так хоч і довше, але потік Студенець менш повноводний, і відразу за ним починається добра дорога, якою можна дістатися до самої Осмолоди. Пройшовши близько 700 м цією дорогою, ліворуч біля річки буде невелика галявина, де можна розкласти намети.
Найважчу частину мандрівки вже завершено, пройдено 30 км, і до Осмолоди залишиться доброю дорогою ще 9 км, із якої буде нагода побачити інший бік потужних Канусяків. У місцевості під назвою Різарня ще зустрінуться два лісництва, які розділяє р. Лімниця своїми обривистими берегами, і звідси до Осмолоди зовсім близько – 4км.
Нашу мандрівку завершено.
//За матеріалами книги «Західна Україна. Відпочивай активно! (Путівник)» – Х.: АССА, 2011.//